Embriyo Ve Sperm Dondurma

Sperm, yumurta hücresi veya embriyo dondurma işlemi, günümüzde kadının çalışma hayatında kariyer planlaması, ameliyat veya hastalık tedavisi gibi nedenlerle o an anne veya baba olmayı düşünmeyen kişilere önemli bir avantaj sağlamakta ve özelikle son yıllarda oldukça tatmin edici sonuçlar alınmaktadır.

Tüp bebek tedavisinde sperm dondurma 30 yılı askın süredir başarıyla uygulanmaktadır. Spermlerin dondurulması, erkek hastalarda tekrar edebilecek tüp bebek denemeleri vb durumlarda, yeni bir operasyon stresini de ortadan kaldırması nedeniyle de büyük kolaylık sağlamaktadır.

Sperm dondurma işleminde standart sperm analiz işlemleri sonrasında, elde edilen örnekler özel bir koruyucu ile karıştırılarak –196 derecede dondurulur. Dondurma işlemi küçük kanül veya ampuller içinde yapılarak, örnekler sıvı nitrojen içinde saklanır.

Laboratuvar ortamında anneden alınan yumurta ve babadan alınan spermlerin döllendirilmesi ile elde edilen embriyoların dondurma işlemi ise “vitrifikasyon” yöntemiyle yapılmaktadır. Bu yöntemle embriyolar, gelişimlerinin 2,3,4,5. ve 6. günlerinde dondurulmaktadır. Dondurulan embriyolar, -196 derece içerisinde sıvı azot bulunan bir tank içinde muhafaza edilir.

Dondurulan embriyo, sperm ve yumurtalar -196 derecede, 5 yıl boyunca saklanabilir, daha sonrasında ise bu süre Sağlık Bakanlığı izni ile uzatılabilmektedir.