Preimplantasyon Genetik Tanı

Gebelik öncesinde laboratuvar ortamında oluşturulan embriyolar üzerinde yapılan bir genetik tarama testi olan Preimplantasyon genetik tanı (PGT), gebelik oluşmadan önce sağlıklı bir gebeliğin belirlenmesi imkanını sağlamaktadır.

Bebeğin henüz 7-8 hücreli bir embriyo aşamasındayken incelenmesi, hasta veya genetik bir hastalığı olan özürlü bir embriyonun rahim içerisinde yerleşmesi ve sağlıksız bir gebeliğin oluşmasını önlemek açısından çok önemlidir. PGT yöntemi ile tüp bebek tedavisinde gelişen embriyolar arasından hastalık taşımayanların seçilip anne rahmine yerleştirilmesiyle pek çok hastalığın engellenebilmesi mümkündür..

Laboratuar şartlarında geliştirilen embriyolardan alınan hücrelerde özel yöntemler kullanılarak doğacak bebekteki sayısal ve yapısal kromozom bozuklukları ile gen hastalıklarının tanısı yapılabilmektedir.

Kardiovasküler hastalıklar, diyabet, hipertansiyon gibi genetik kaynaklı hastalıkların ve kanser türlerinin de PGT yöntemiyle belirlenerek gelecek nesillerde ortadan kalkması üzerine araştırmalar yapılmaktadır.