Tüp Bebek (IVF)

Tüp bebek (IVF) yöntemi uzun süredir kullanılan, çocuk sahibi olamayan çiftlere uygulanan ve pek çok çiftin çocuk sahibi olmasını sağlayarak hayallerini gerçekleştiren yardımcı bir üreme tekniğidir.

Günümüzde en çok tercih edilen kısırlık tedavilerinin başında “Tüp bebek” gelmektedir.

Günümüzde bu alandaki teknolojik gelişmeler sayesinde gerek erkek gerekse kadından kaynaklanan kısırlık sorunlarının çözümü ile pek çok çift tüp bebek yöntemi ile bebek sahibi olabiliyor.

Genel anlamda tüp bebek yönteminde izlenen tedavi şekli işleminde hormon ilaçları ile anne adayının yumurta hücrelerinin geliştirilmesi ve anestezi altında yumurta toplama işleminin gerçekleştirilmesi esasına dayanır. Toplanan yumurtalar, aynı gün baba adayından alınan spermlerle laboratuvar ortamında döllenir ve oluşturulan embriyolar arasından en kaliteli embriyo seçilerek anne adayının rahmine yerleştirilir.

Döllenen yumurtalar bölünmeye başlayıp, embriyo adı verilen oluşumun ilk safhaları laboratuvar ortamında gelişir ve anne adayının rahmine yerleştirilir.

Tüp bebekte yönteminde yumurtaların yerleştirilme işleminde iki farklı yol izlenir.

Erkekten seçilen iyi spermlerle kadından toplanan yumurta hücrelerinin laboratuvar ortamında bir araya getirilmesi. (klasik tüp bebek-IVF)

Erkekten seçilen en iyi spermin kadın yumurtasının içerisine enjekte edilerek döllenmenin gerçekleştirilmesi (mikroenjeksiyon)

İki yöntem arasından hangisinin uygulanacağına ise çiftlerin özelliklerine göre karar verilir.